Arjantin Tango 1900’lü yılların başlarında Arjantinin arka sokaklarında doğmuş tamamen doğaçlama olarak yapılan sosyal bir danstır. Tangonun ana vatanı Arjantinin başkenti Buenos Aires’dir. Tango yıllar içinde kendi içinde stillere ayrılsada özünden asla birşey kaybetmemiştir. 1950’li yıllardan sonra tüm dünyada tekrar yükselişe geçen Tango Dansı, şu an günümüzün en çok yapılan ve ilgi gören sosyal danslarından birisidir.

Arjantin Tango dansında çiftler arası iletişim çok önemlidir.

Tangoda erkek lider rolündeymiş gibi gözüksede, aslında kadınların dansı çok daha büyük önem arz eder. Kadın her zaman daha göz önündedir ve ulaşılmazdır.

Arjantin Tango dans içerisinde, erkeğin kadına kurduğu  küçük tuzaklar ve bunlarla beraber ortaya çıkan farklı kombinasyonlarla dans etmenizi sağlayan bir oyuna benzer.

Duruşuyla, tutuşuyla ve melankolik müziği ile kendini diğer danslardan hemen ayırt eder. Tango erkek için dünyanın en maço ve erkeksi dansıdır. Kadın için ise dünyanın en dişi ve kadınsı dansıdır.

Tango birlikte yürüyebilme sanatıdır. Hayata benzer…

Kurumlara ve Şirketlere özel Tango Sınıflarımız, 
Şirket içi motivasyonu, takım ruhunu ve bedensel farkındalığı arttırıcı özel eğitim programlarıyla hazırlanmıştır. Şirket içinde veya kendi stüdyomuzda yapılacak şirketlere özel grup çalışmaları için lütfen bizimle irtibata geçiniz.
 

Sizi Arayalım

ARJANTİN TANGO 


 

Bir kadınla bir erkeğin görsel şöleni Tango, kendine özgü hareketleri ve ritimleri ile ruhun derinliklerine kadar inebilen bir dans türüdür. Arjantin’de ortaya çıkması onun Arjantin Tango olarak anılmasını da sağlamıştır. Yaşam biçiminizi, tutum ve tavırlarınızı, içinizden yükselen haykırmak istediklerinizi tek bir söz söylemeden ifade etmenin en güzide yoludur, Arjantin Tango! Arjantin Tango ile kendi özünüze yolculuk yapabilir ve kendinizi bulutların üstünde hissedebilirsiniz. 

Aşkın, tutkunun ve cesaretin simgesi haline gelen Tango, sizi özgür kılacaktır!

Tango, yaratıcılığınızı da açığa çıkartabilecek anlamlı bir dans türüdür. Tango, kendine ait kuralları ve hareketlerinin yanında, içinizden gelenleri de ekleyebileceğiniz esnek bir danstır. Gücünüzün ve sezgilerinizin farkına varmak Tango ile mümkün! Kendinizi yeniden Tango ile keşfedin! 


 

TANGO KURSU


 

Tango’yu öğrenmenin en etkili ve en doğru yolu bir Tango kursuna başlamaktan geçmektedir. Tango kursları, bir plan ve program çerçevesinde size Tango’yu öğretmenin pratiklerini sunacaktır. Eğer ilk adımı doğru atmazsanız tam anlamıyla Tango yapmanız mümkün değildir. Size zaman kaybettirmeden, Tango’nun kendine özgü hareketlerini vücudunuza yansımasını sağlamak oldukça önemlidir. Bunun sadece profesyonel bir eğitim sayesinde olabileceğini bilmelisiniz. Dolayısıyla kendi kendinize öğrenmek yerine bir Tango kursundan destek almanızda fayda vardır.


 

Tango kursları, sistemli bir şekilde nereden başlanması gerektiği en iyi şekilde saptarlar. Buna göre de ortaya bir program koyarlar. Bireyler de bu programdan maksimum düzeyde faydalanması sağlanır. Dans kursunda sadece Tango yapmayı öğrenmezsiniz. Tango bir yaşam biçimidir. Sizlere çağdaş bir yaşam sunar . 


 

Tango yapmak için değil; Tango’yu bizzat yaşamak için Tango yapın ! 

TANGO KURSU FİYATLARI


 

Tango dansı kurs fiyatları birçok faktöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kursun süresi, kursun bulunduğu il,ilçe ve kursiyer sayısı, kursun sahip olduğu fiziksel özellikler ve kursu verecek olan eğitmenin niteliği tango kurslarının fiyatının belirlenmesinde önemli ölçütlerdendir. 

Ayrıca eğitimlerin özel ya da grup halinde alınması da fiyatları değiştirebilmektedir. 

KİMLER TANGO YAPABİLİR ?


 

Her yaş grubundan, kadın-erkek, çocuk-yaşlı herkes tango yapabilir. Tango, ruhunuzun dans ile şekillenmesidir. Bundan dolayı tango yapmanın bir yaş sınırı yoktur. Diğer yandan, yaş sınırının ötesinde bireylerin fiziksel özellikleri de Tango yapmaya engel değildir. Tango yapmak isteyenlerin zayıf, kilolu, uzun ya da kısa boylu olmaları önemli değildir. Tango yapmanın önemi kişilerin istekli ve kararlı olmalarıdır. Tango alışıldığında oldukça kolay bir danstır. Fakat alışma sürecinde zorlanabileceğiniz ve teknik bazı kuralları olduğunu da bilmelisiniz.

Mezuniyet gününe hazırlanan bir öğrenci de;  düğün gününe hazırlanan bir çift de olabilirsiniz. Bunların dışında Tango yaparak kendi ruhunuzu da rahatlatabilirsiniz. Dolayısıyla her meslekten, her yaştan ve herkes tarafından Tango yapılabilir.
 

RUHUNUZUN MUHTEŞEM DANSI; ARJANTİN TANGO ! 

Bir, iki, üç… Her şeyden önce özgürlüğünüzü hissedin. Dans insanı özgürleştirir. Ellerinizin, kollarınızın, ayaklarınızın, bacaklarınızın ve vücudunuzun birbiriyle ahenk içindeki uyumunu keşfedin… Sanatın, yaratıcılığın ve yıllarınızın öfkesini, heyecanını, mükemmelliğini, güzelliğini ve mutluluğunu Tango ile gözler önüne serin ! Dile getiremediğiniz sözleriniz Tango ile kafiyeli cümlelere dönüşsün…

Bir dans hayal edin ki, ritimleri ayaklarınıza sarılmış ve gövdesinden göğe yükselen bir ağaç kadar kadim olsun... Yaşamaya yeniden başlamak için Tango’ya başlamanız yeterli olacaktır. Tango ile her zamandan daha güçlü olacağınızdan hiç şüpheniz olmasın! 

EVLENECEK ÇİFTLERİN DANSI; TANGO !


 

Çiftlerin düğün dansı seçimleri her zaman zorlu olmuştur. Tedirginlikler, endişeler, korkular ve heyecan da eklenince çık çıkabilirsen işin içinden ! Düğün dansını Tango’dan yana kullanan çiftlerin daha şanslı olduğunu söylemek gerekir. Düğününüz, doğum gününüz gibi her yıl tekrarlanan davetlerden değildir. Düğününüzü özel ve özgün gösterecek başlıca faktörlerden birisi kesinlikle düğün dansınızdır. 

Hafızalara kazınsın, hiç kimse unutulmasın, konuklarınızın gözdesi olmanın Tango ile gerçekleşebileceğini unutmayın ! Farklı, etkili, içten ve estetikliğinizin nişanesi olarak Tango düğününüzü daha anlamlı hale getirecektir.

Tango size kendi figürlerinizi de dansa dahil etmenize imkan verir. Düğün dansı yaparken çok heyecanlı olup, dans hareketlerini karıştırdığınızda dahi ufak taktiklerle kendi dansınızı yaratabilirsiniz. 

Tango, yaratıcılığınızı arttırır !


 

Düğün dansını Tango olarak belirlediğinizde düğün salonundaki bütün gözlerin bir anda size çevrileceğini unutmayın ! 


 

NEDEN TANGO YAPMALIYIM ?


 

Tango, özünüzün terapisidir. Size daha rahat ve daha özgür bir yaşamın anahtarlarını teslim eder.Günümüzde insanlar birbirine sarılmaktan dahi korkarken Tango insanları birleştirir, güven vericidir, içsel anlamda huzur sağlar.İnsanlar çoğu zaman rutin olarak yaptıklarının- yeme,içme,uyuma,çalışma- dışına çıkmayı yeni bir evren keşfetmeyi isterler. Fakat yine de o monoton hayatın çerçevesini kırmak zor gelir. 

Tango size yeni bir evren vaadinde bulunur. Yaşam biçiminizi yeniden şekillendirmede etkindir. Tango, duygularınızın da iletişimini sağlar. Bir kadınla/erkekle Tango yapmak duygularınızı da harekete geçirecektir. Tango ile daha doğal ve daha saf bir ruh haline sahip olabilirsiniz. 

Tango, evrenselliğin dansıdır. Herkesi ve her şeyi anlamanın yoludur. Düşünsenize bir dans ki ne ırkınız, ne cinsel tercihiniz ne de siyasi kimliğiniz önemlidir. Sizi siz yapan bütün özellikleri çağdaş bir dansla bir araya getirmek oldukça kolay ! 
 

TANGO’DA KIYAFET SEÇİMİ NASIL OLMALIDIR ?


 

Tango bir dans olmasının ötesinde bir gösteridir de. Tango yaparken giymeniz gereken kıyafetler düşünüldüğünde göz alıcı, ilgi çekici, farklı, özgün, estetik, rahat ve canlı görünmelidir. Öte yandan, kıyafetlerinizin dans müziğinin ritmiyle uyumu da önem teşkil etmektedir. Ayrıca seçtiğiniz kıyafetin tek başına yeterli olması düşünülemez. Mutlaka yine farklı aksesuarlarla ve makyajla tamamlanması gerekir. 

Tango, çift kişilik bir danstır. Bu noktada partnerinizle uyumlu giyinmeniz de önem taşır. Nitekim seyirciler size baktığında bir tablonun renk uyumlarını görecektir. Tango bütünleştiricidir, birleştiricidir. Partneriniz sizin tamamlayıcınızdır. 

Kıyafet seçimi tango dersi ya da tango gecesi için farklılık gösterebilir. Kıyafet seçiminde bireylerin rahatlığı her zaman bir adım öndedir. Çok beğendiğiniz ama giydiğinizde rahat edemeyeceğiniz bir kıyafeti tercih etmemelisiniz. Erkekler için de yine aynı şartlar geçerlidir. Fakat erkeklerin özellikle dikkat etmesi gereken konu ayakkabı konusudur. Asla ve asla Tango yaparken bot ya da çizme tercih edilmemelidir. 

TANGO KURSU SEÇERKEN NEYE DİKKAT

ETMELİYİM ?


 

Tango kursunu seçmeye karar verdiğinizde karşınıza onlarca kursun çıkacağından emin olabilirsiniz. Peki bu kurslar arasından hangisini seçmeliyim? diye soruyorsanız yanıtı yazımızda.

Her şeyden önce kursun temel niteliklerine dikkat edilmelidir. Bu nitelikler nelerdir? Kursun bulunduğu lokasyon, tango eğitimini verecek olan eğitmenlerin niteliği, kursiyer sayısı, kursun fiyatı, teknik donanım, kursun hijyenikliği ve   kurs alanının uygunluğu bu temel nitelikleri oluşturur.  

 • Kurs Lokasyonu:

Tango kursu seçerken yaşadığınız yere çok uzak olmamasına dikkat etmelisiniz. Kurs süresi içinde haftada bir iki defa gitseniz dahi uzun yolcukluklar sizi sıkabilir. Bu nedenle bulunduğunuz şehirde size yakın ve en iyi kursu seçmeniz daha doğru olur.


 

 • Eğitmenlerin Niteliği:

Tango dansı eğitimini verecek olan eğitmenlerin kendi alanlarında profesyonel olması oldukça önemlidir. İyi bir başlangıç için, dans eğitmeninizin de iyi niteliklere sahip, tecrübeli biri olması tercih sebebidir.

 • Kursiyer Sayısı:

Hiç kimse çok kalabalık bir ortamda dans eğitimi almak istemez. Bir dans kursunda ideal kursiyer sayısı yakalandığında üstüne çıkılmamalıdır. Hatta kursun bire bir, özel dersleri olup olmadığını dahi öğrenmenizde fayda vardır. Sadece eşinizle özel ders almak isteyebilirsiniz.

 

 • Kursun Fiyat Politikası:

Tango kursunun fiyat politikasının çok değişken olmamasına dikkat ediniz. Diğer kurslarla karşılaştırdığınız ne çok düşük ne de çok yüksek fiyatlı olmalıdır. 

 • Kurs Stüdyosunun Uygunluğu:

Tango için kurs stüdyosunun alanının geniş ve düzenli olması gerekir. Zeminin ise Tango yapmayı engelleyecek bir özellikte olmamalıdır.

 • Teknik Donanım:

Tercih edeceğiniz Tango kursunda aramanız gereken diğer bir özellik ise teknik donanımdır. Stüdyonun tam donanımlı olması ve diğer yandan müzik malzemelerinin de olmasına dikkat ediniz. 
 

TANGO’NUN SİZE SAĞLAYACAĞI 10 FAYDA 


 

Tango bireyin günlük yaşamından sağlığına kadar birçok fayda sağlar. Bir yandan kalbinizin ritmini düzenlerken diğer yandan maneviyatınıza da katkıda bulunur. 


 

 1. İç Huzuru Düzenler:

Dans etmek sizi rahatlatır. Tango yapmak ise içe dönüştür. Bu yönüyle Tango ezoterik simgeler barındırır. Dolayısıyla adımlarınız, hareketleriniz ve ritimle uyumunuz, kendi benliğinize bir mesaj niteliğindedir. Spiritüel bir huzur sağlar.

 1. Mutlu Olmanızı Sağlar:

Tango üzüntünüzü, kızgınlığınızı unutturacak kadar güçlü bir danstır. Tango yaparken istemsizce mutlu olacaksınız. Partnerinizle olan etkileşiminiz de size ayrı bir duygusal mutluluk verecektir. Bir insana temas ettiğinizde beyin oksitosin hormonu salgılar. Oksitosin hormonunun olumsuz bir özelliği bulunmamaktadır ve insanın mutlu olmasını sağlar.

 1. Erken Yaşlanmayı Önler:

Daha hareketli ve daha eğlenceli bir yaşam biçimini Tango ile benimsediğinizde yaşlanmanın yavaşladığını göreceksiniz. Siz Tango yaptıkça daha da gençleşecek ve kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Oksitosin hormonu hücrelerin yenilenmesini sağlar. Tango sizin daha güçlü hissetmenizi sağlar.

 1. Kilo Vermenize Destek Olur:

Tango ile yaptığınız estetik hareketler, rutin ve uyumlu bir hal aldığında kilo vermemeniz için hiçbir sebep yoktur. Sizin fiziksel olarak bir egzersiz halinde olmanız hem vücut kitle endeksini dengeler hem de kilonuzu kontrol altına alır.

 1. Duruşunuzu Düzeltmede Etkilidir:

Tango yapmak,  doğru bir duruşun estetik yansımasıdır. Tango yapmayı sıklaştırdığınızda ve devamlı bir hale getirdiğinizde duruşunuzun da olumlu yönde değiştiğini fark edeceksiniz. 

 1. Kalp ve Damar Hastalıklarına Bir Reçete Niteliği Taşır:

Daha önce de belirttiğimiz gibi, bir insana temas ettiğinizde beyniniz oksitosin hormonu salgılayacaktır. Oksitosin hormonu stresi ve anksiyeteyi azaltır. Kan hücrelerinin hızla yenilenmesini sağlaması da kalp ve damar hastalıklarının önüne geçmede önemli bir ölçüttür.

 1. Daha Sosyal Olmanızı Sağlar:

Tango ile birlikte daha farklı insanlarla tanışma fırsatı elde edebilirsiniz. Sosyal çevrenizin genişlemesi ve yeni arkadaşlıklar edinmenizi sağlayabilir.

Tango yapmanın belki de en önemli faydası bireyleri daha sosyal bireyler haline getirmesidir.

 1. Özgüven Aşılar:

Tango yapmak sizin neleri yapacağınızın da bir mesajıdır. Tango, özgürlüğü iliklerinize kadar taşır.

Özgürlüğü bu denli derinden keşfeden bireylerin özgüvenleri de fazladır.

 1. Hayal Gücünüzü Geliştirir:

Tango’nun kişinin kendisine olan yolculuğu olduğunu belirtmiştik. Bu yolculuğu güzel ve etkili kılan ise isteklerinizin eksiksiz gerçekleşmesidir.

Tango hayal gücünüze yeni bir değer katar. 

 1. İletişiminizi Kuvvetlendirir:

Tango, sessiz bir iletişimdir. Bu iletişimde ağzınızı açmadan tonlarca şey ifade edebilirsiniz. Bakışınızdan ufak bir hareketinize kadar anlam yüklüdür. Beden dilinizi daha etkili kullanabilmenizi sağlamakla kalmaz sosyal ilişkilerinizde insanların jest ve mimiklerinden neyi ifade etmek istediklerini de anlayabileceksiniz. 

Tango, enerjinizi etkili bir atmosfere taşır !

MİLONGA, TANGO’NUN GÖRSEL ŞÖLENE DÖNÜŞTÜĞÜ EŞSİZ GECE !

 

Milonga, bir müzik türü olarak Tango dansının hareketleri ile bir bütün oluşturur. Milonga’nın seri ve hızlı temposu Tango yapanları da hızlandırmaktadır.

Milonga kelimesi hem bir müzik türünü hemde Tango yapanların bir araya geldiği alanları ve tango gecelerine verilen isimdir.

Milonga bir müzik türü olmasının yanısıra Tango’nun da ayrılmaz bir parçasıdır.

 

Tango yapanlar periyodik olarak belirli günlerde ya da haftalarda önceden belirlenmiş mekanlarda Milongalar düzenlemekte ve Tango yapmaktadırlar. Milonga gecelerinin klasik, geleneksel kuralları vardır. Örneğin; bir erkek bir kadınla tango yapmak isterse göz teması kurmaktadır. Eğer kadın dans teklifini kabul etmek isterse gülümsemesi ya da onayladığını belirtmek için başını öne doğru sallaması yeterli olacaktır. Eğer kadın bu dans davetini kabul etmiyorsa teklifi reddetmek için teklifi yapanı görmezden gelmesi yeterli olacaktır. Buna 'Cabazeo' adı verilir.

 

Milonga bir dans türü değildir. Tango’yu etkilemiş olan bir müzik türüdür. Tango’nun belki de Tango olmasında önemli katkıları vardır. Milonga geceleri, Tango’nun eşsiz figürlerinin pistte sergilenmesidir. Tango hareketlerinin hepsi bir milonga için uygun olmayabilir. Bu nedenle kurguladığınız adımları dikkatlice sergilemeniz gerekir.

Ümran Palabıyık

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!

Gönder